В мерії намагаються зняти частину відповідальності з керівників комунальних підприємств?

На чергову сесії міської ради виноситься проект рішення, згідно якого пропонується замінити фінансові плани для підприємств на бізнес-плани

На перший погляд рішення виглядає буденним і формальним. Додаткових коштів для його затвердження непотрібно, підприємства продовжуватимуть виконувати свої обов’язки в штатному режимі. Але є одне “але”. Зі зміною формату звітності підприємств, зміниться і ступінь відповідальності керівників. Розберемось детальніше.

Проаналізуємо на прикладі підприємств державної форми власності. Так, згідно чинного законодавства державні підприємства функціонують у чіткій відповідності до фінансових планів — це основоположний документ, за яким працює установа впродовж року. Ним передбачається рівень доходів, видатків, щоквартально готуються звіти по його виконанню. Фінансовий план прив’язується до стратегічного плану розвитку підприємства, який планується на 5-10 років. За виконання чи невиконання запланованих показників фінансового плану, вкладення інвестицій та витрату коштів несе відповідальність керівник, який звітує перед керуючим органом.

Запровадження такої системи на рівні комунальних підприємств давало змогу розуміти вектори розвитку того чи іншого підприємства і ступінь їх виконання. За зрив затвердженого фінансового плану мав відповідати керівник. Рішенням, яке планується затвердити на черговій сесії міської ради така відповідальність знімається.

Начальник управління економіки Юлія Орлова, на засіданні планово-бюджетної комісії, необхідність затвердження даного проекту пояснила дуже просто — “фінансовий план дуже складний документ”, а в бізнес планах залишили показники, які заповнюються підприємствами для звітності перед податковою… Тобто дане рішення запроваджують, щоб було зручніше підприємствам. Голова комісії Ірина Попова заявила, що головне — це результат роботи підприємства, адже місто брудним як було, таким і залишається.

Враховуючи практику проходження проектів через сесію міської ради VII скликання — цю ініціативу депутати підтримають. Однак таким рішенням, влада проігнорує прагнення громади контролювати роботу підприємств і бачити їх плани розвитку, хоча б на рік, а також суттєво полегшить роботу керівництву підприємств комунальної форми власності.