Мовний бар’єр, соціалізація та підтримка: з якими труднощами стикаються діти з окупованих територій у нових школах

Батьки дітей-переселенців розповідають, як їхні діти переживають адаптацію в нових школах: мовні бар’єри, відмінності в навчальних програмах часто стають непростим випробуванням.

З початком повномасштабної війни в Україні тисячі родин були змушені покинути свої домівки в Бердянську та переїхати до інших міст. Для дітей ці зміни стали випробуванням, зокрема й через адаптацію до нового колективу та освітніх програм.

Однією з найгостріших проблем для дітей стала мовна адаптація. У школах навчання викладають, очевидно, українською мовою. Як зазначають батьки, це іноді веде до непорозумінь.

«Ніяк не допомагали і не допомагають, проблема була з мовою, дитина дуже старалась, але через місяць навчання класний керівник робила зауваження, що вже пройшов час на адаптацію і потрібно відповідати українською мовою. А дитина відповідала суржиком», — ділиться одна з мам.

Через подібні зауваження діти втрачають бажання відповідати на уроках, відчуваючи себе «не такими» та ізольованими від класу.

Проте є й інший бік цього питання.

«Коли просять хоча б вчитись і намагатись розмовляти українською, а у відповідь летять фрази – «я буду говорить как хочу, разговаривай со мной нормально», – розповідає інша жінка.

Ще одна мати поділилась про мовну проблему з іменем дитини: дискусії з однокласниками про те, як саме називати її доньку викликали стрес і ще більше ускладнили процес інтеграції.

«– Як тебе звуть? – Маша. – Ні, Маша це не добре ім’я. Як тебе тут називати: Марійка, Марічка, Марія? – Я – Маша або Машуня, й саме так мене звуть з народження».

Для дорослих ці питання можуть здатися незначними, але для дітей вони створюють додаткове навантаження й без того стресовій ситуації.

Ще однією проблемою є відмінності в навчальних програмах, які значно відрізняються в різних регіонах України. Деякі діти відчувають себе недостатньо розумними в певних предметах або, навпаки, їм здається, що вже вивчили матеріал, який проходять у новій школі.

У складній ситуації опиняються й батьки: через фінансові труднощі вони не можуть купити дитині все необхідне, це також ускладнює адаптацію і тисне на родину.

Не лише батьки мають звертати увагу на інтеграцію дітей, а й шкільна спільнота, яка в силах створити атмосферу підтримки та терпіння до учнів.