Лондон близько. Чому Коломойський загострює тиск на НБУ і ПриватБанк

По материалам НВ.Бізнес
28.11.2019 · 08:54 · Просмотров - 300

Вчора НБУ вперше публічно визнав, що проти нього ведуться цілеспрямовані атаки колишнього власника Приватбанку Коломойського. НВ Бізнес з’ясував, чому тиск олігарха перейшов у вуличну стадію

Лондон близько. Чому Коломойський загострює тиск на НБУ і ПриватБанк
Фото - НВ

Чим ближче підходить до завершення 2019 рік, тим більш драматичним стає переговорний процес між МВФ і Україною. Нинішній владі потрібно вирішити — прийняти партнерство з МВФ, продовживши життєво важливі для України реформи або ж піти на поступки близькому до Володимира Зеленського та «Слуги народу» олігарха Ігорю Коломойському. Нещодавно Коломойський виступив в скандальному інтерв'ю NYT за інтеграцію України з агресором Росією і розрив відносин з МВФ.

Проросійські заяви Коломойського збігаються з його ідеями про дефолт України, оскільки саме це може статися, якщо країна не зможе укласти нову угоду з МВФ. Але і це дозволить Коломойському повернути доведений раніше до банкрутства ПриватБанк, в який для його порятунку було влито три роки тому 155 млрд грн коштів платників податків. Як відомо націоналізація ПриватБанку була узгоджена з МВФ. Тепер Фонд бажає бачити конкретні дії і гарантії щодо повернення виведених з ПриватБанку коштів. Йдеться, про $5,5 млрд, які, за даними агентства Kroll, Коломойський разом зі своїми партнерами вивели з банку через філію на Кіпрі. Потім за ці гроші колишні власники ПриватБанку скуповували різні активи в США. ФБР зараз проводить розслідування про відмивання брудних коштів Коломойським і Ко.


Контекст

18 грудня 2016, за погодженням з МВФ, уряд за пропозицією НБУ і акціонерів ПриватБанку, найбільшими з яких на той момент були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, прийняв рішення про націоналізацію банку за його неплатоспроможність. Держава отримала 100% в його капіталі, а ПриватБанк був докапіталізований на суму 116,8 млрд грн. У червні 2017 уряд вирішив внести в капітал банку ще 38,5 млрд грн на підставі аналізу НБУ і незалежного аудитора — EY.


Гра на вулиці: виконавці і чому зараз

Мету Коломойського — розірвати відносини України і МВФ — вчора прямо назвав і голова Національного банку України (НБУ) Яків Смолій під час брифінгу. Брифінг скликали з приводу заяви правління НБУ. У заяві правління вперше відкрито визнало, що колишній власник ПриватБанку веде проти регулятора сфокусовані атаки.

 - Оскільки МВФ у координації з урядом, з НБУ, з президентом вимагає, щоб власники збанкрутілих банків повернули кошти, які були виведені, то, безумовно, замовники [мітингів] цього не хочуть, і вони будуть всіляко намагатися, щоб програма з МВФ не відбулася. Але переговори тривають, і ми сподіваємося на успішне завершення цієї процедури, — сказав Смолій.

У відповідній заяві НБУ вказується, що тиск виявляється в формі замовних спекуляцій і наклепу в ЗМІ, проплачених мітингів під стінами НБУ і навіть спроб «тітушок» увірватися в приміщення регулятора.

 - Ми вважаємо, що цей тиск на Національний банк здійснює олігарх і екс-власник Приватбанку Ігор Коломойський, який заборгував державі 5,5 млрд доларів США, виведених з ПриватБанку до націоналізації. У той же час держава — президент, уряд, Національний банк — об'єднані єдиною позицією, що кошти повинні бути повернуті. Мета атаки — створити керований інформаційний хаос, щоб дискредитувати НБУ і реформу з очищення банківського сектора, змінити керівництво і в майбутньому вдатися до ручного управління НБУ; уникнути відповідальності і необхідності повертати державі виведені з ПриватБанку кошти; завадити співпраці України з міжнародними партнерами і перш за все МВФ, який підтримує позицію держави: колишні власники збанкрутілих банків повинні повернути державі кошти, — йдеться в заяві.

Про причетність до атаки Ігоря Коломойського свідчить те, що до мітингів з 25 листопада приєдналися працівники Нікопольського заводу феросплавів та інших підконтрольних олігарху підприємств, які також пікетують офіси Приватбанку в Дніпрі і Києві. Також атака реалізується через депутата від Слуги народу Олександра Дубінського, фігуранта антикорупційних розслідувань, «якого в медіа називають рупором олігарха Коломойського», підкреслили в правлінні НБУ.

 - Негатив і наклеп, вимоги та очікування "тієї" сторони озвучуються за допомогою його або пов'язаних з ним інформаційних ресурсів, — зазначено в заяві.

Сам Дубінський під час засідання комітету Верховної Ради з податкової, митної та фінансової політики яке вчора проходило в НБУ, заперечував свою причетність до акцій Коломойського, зазначивши лише, що він підтримує мітингувальників. На засіданні комітету була присутня колишня журналістка 1+1, нині нардеп від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк. Також, за даними НВ Бізнес, на цьому комітеті був і Ігор Палиця, давній соратник Коломойського.

В НБУ наголосили, що учасники мітингу під НБУ отримують гроші за участь у мітингах. І про це були сповіщені правоохоронні органи.

Номінальним організатором мітингів є громадська організація Стоп корупції, яку виключили у вересні 2018 року з Глобальної мережі журналістів розслідувачів (GIJN) через непрофесіоналізм і конфлікт інтересів. Один з напрямів цієї організації — журналістські розслідування. Профільний ресурс Детектор Медіа неодноразово писав, що розслідування можуть носити замовний характер, співробітники організації лобіюють інтереси забудовників, а також піарили «пастора» Володимира Мунтяна, який заснував духовний центр «Відродження» та називає себе «апостолом». У Стоп корупції заявляють, що акцію підтримує більше 10 громадських організацій, зокрема Міжнародний антикримінальний альянс. Одним із засновників цієї організації є Богдан Воронцов, який фігурував як підозрюваний у кримінальній справі про створення фінансової піраміди Хелікс.

Як повідомляв НВ Бізнес, крім активізації вуличних акцій біля НБУ, пікетники від заводів Коломойсокого також розшили свою географію в Києві, почавши протести біля офісу наглядової ради ПриватБанку. Також НФЗ безуспішно намагався взяти в довгострокову оренду парковку біля центрального офісу ПриватБанку в Дніпрі.

Дедлайн в Лондоні і профспілка в Україні

Кілька обізнаних співрозмовників НВ Бізнес у банківській сфері і на юридичному ринку припустили, що Коломойський пішов ва-банк, оскільки стає ясно, що він не зможе здобути перемогу у Високому суді Лондона. Як відомо, суд в Лондоні став на бік ПриватБанку, визнавши відповідність юрисдикції позову проти Коломойського і Боголюбова про стягнення майже $3 млрд з відсотками. Всесвітній арешт на активи олігархів, як і обмеження в щотижневих витратах у 20 тис. фунтів, збереглося.

Відзначимо, що після рішення суду в Лондоні, в Україні, судові процеси, в яких переважно вигравав Коломойський, почали зупинятися. Крім того, ПриватБанк подав позов до суду штату Делавер, де колишні власники цього банку звинувачуються в масштабному відмиванні коштів. Для захисту в Делавері, Коломойський навіть найняв адвоката Трампа.

Також, за даними джерела НВ Бізнес, олігарх веде інформаційну підготовку до 19 грудня, коли почнеться процес в Шостому апеляційному адмінсуді, який розгляне скаргу держави на рішення Окружного адмінсуду Києва від 18 квітня про скасування націоналізації ПриватБанку.

Зараз все виглядає так, що у Коломойського залишився лише один спосіб розвалити справи проти нього — змінити або хоча б паралізувати керівництво ПриватБанку і також НБУ. Це дозволить йому відкликати подані проти нього позови в зарубіжних юрисдикціях. Тому крім агресивних мітингів і інформаційних атак за допомогою підконтрольних ЗМІ і нардепів, олігарх подає позови проти ПриватБанку. А доблесні українські правоохоронці після президентських виборів почали кримінальні переслідування керівництва банку.

Як повідомляв НВ Бізнес, НАБУ і поліція під час обшуків у Приватбанку вилучили документи, пов'язані з юридичними і піар радниками, звинувачуючи керівництво банку в зловживанні повноваженнями. У зв'язку цим голова правління банку Петро Крумханзл піддається постійним допитам з боку правоохоронних органів. У той же час, Генеральна прокуратура України за два роки розслідування у справі ПриватБанку жодного разу не допитала жодного з колишніх топ-менеджерів ПриватБанку. Як повідомляв НВ Бізнес, місія МВФ по темі ПриватБанку спеціально зустрічалася з генпрокурором Русланом Рябошапокою, який вчора в Financial Times заявив, що справа про виведення грошей з ПриватБанку до його націоналізації є «однією з пріоритетних».

Процес в Лондоні розпочнеться 10 січня 2020 року.

Дійшла черга і до наглядової ради ПриватБанку, яку очолює Шерон Іскья — в минулому радник Казначейства США і експерт-консультант МВФ.

Крім мітингів біля їхнього офісу, як повідомило НВ Бізнес джерело в ПриватБанку, 25 листопада Печерський райсуд Києва відкрив провадження за позовом первинної профспілкової організації співробітників Приватбанку до всіх дев'яти членів наглядової ради ПриватБанку про визнання трудових контрактів недійсними.

 - Ця профспілка створена керівниками декількох територіальних відділень ПриватБанку, лояльних до колишніх власників. Через лазівки в Трудовому кодексі їх не можна звільнити, — сказало джерело.

Нагадаємо, що згідно з пунктом 85 статуту ПриватБанку до виключної компетенції наглядової ради належить прийняття рішень про відсторонення голови або членів правління від їх повноважень.

Підтримати Brd24


Читайте далее

Новини за сьогодні

Статті
 
На верх